Referencie, úspechy školy

Úspešný projekt

Šéfkuchár bez čapice

Nadácia Orange vyhlásila projekt Školy pre budúcnosť, vrámci ktorého sme získali finančný príspevok s naším projektom Šéfkuchár bez čapice. Zámerom projektu „Šéfkuchár bez čapice“ bolo ukázať žiakom formou zážitkového vyučovania význam správnej životosprávy a poukázať na hodnotu zdravia. Žiaci si osvojili zásady správnej výživy a naučili sa ich uplatniť pri príprave jedál a nápojov. Cieľová skupina žiakov – II. A trieda učebný odbor kuchár. Projekt prebiehal formou zadávania úloh, žiaci  pripravovali svoje najobľúbenejšie jedlá a  vzájomne ich hodnotili. Šéfkuchár bez čapice mal požiadavku, aby jedlo, ktoré žiaci pripravia spĺňalo niektoré kritéria zdravej výživy. Vyvrcholením projektu sú fotografie jedál s technologickými postupmi, ktoré žiaci spracovali do kuchárskej knihy.

Zdravie na tanieri

V tomto školskom roku sme získali dotácie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky na podporu Celospoločenských programov podpory zdravia a zdravého životného štýlu v rámci projektu "Zdravie na tanieri 2012". Projekt s názvom "Zdravý životný štýl a modernizácia materiálno-technického zabezpečenia stravovania žiakov a zamestnancov školy so zameraním sa na osobitné režimy stravovania - celiatici, diabetici, športovci" zrealizujeme uskutočnením prednášok zameraných na zdravý životný štýl spojených s ochutnávkou zeleninových a ovocných šalátov, jedál, nápojov zdravej výživy so zameraním sa na osobitné režimy stravovania sa - celiatici, diabetici, športovci.

24. októbra 2012 sa uskutočnila 1. časť projektu, ktorá bola zrealizovaná formou ochutnávky jedál a nápojov a prednáškou na tému: Stravovanie osôb so zmeneným zdravotným stavom so zameraním sa na športovcov.

Recepty jedál a nápojov:

Grilovaná zelenina.                              10 osôb

800 g baklažán

800 g cuketa

500 g  cherry  paradajky

500 g šampiňóny

500 g cibuľa

150 g olej olivový

30 g nasekané bylinky

Soľ

Mleté čierne korenie

30 g cesnak

Technologický postup:

Zeleninu dôkladne umyjeme. Baklažán a cuketu nakrájame na kolieska. Šampiňóny a cibuľu nakrájame na väčšie kúsky. Paradajky osušíme. Všetku zeleninu dôkladne premiešame s nasekanými bylinkami a cesnakom, olivovým olejom, soľou a korením. Ugrilujeme  a podávame

Kalórie: 175,7 kcal

Sacharidy:  6,3 g   /   2,74 %

Tuky: 15,5 g   /   22,14 %

Banánový koktail          10 porcií

500 g banán

150 g šťava z citróna

5 ks vanilkový cukor

1,5 l mlieka

Technologický postup:

Do mixéra nalejeme vychladené mlieko, očistené nakrájané banány, šťavu z jedného citróna a vanilku. Všetko rozmixujeme a podávame.

Kalórie : 163,5 kcal

Sacharidy : 23,5 g  /  10,22 %

Tuky : 4,5 g  /  6,43 %

Pohár plný vitamínov          10 porcií

450g hruška

1000g jablko

250g jahody

550g pomaranč

500g jogurt biely

Technologický postup:

Ovocie umyjeme, očistíme a odšťavíme na odšťavovači. Získanú ovocnú šťavu zmiešame s jogurtom a podávame.

Ak chceme chladené podávame s ľadom.

Kalórie : 11,5 kcal

Soľ

Mleté čierne korenie

Technologický postup:

Šalát umyjeme, nakrájame na menšie kúsky, pokvapkáme olivovým olejom, citrónovou šťavou a zľahka premiešame. Pridáme nakrájané paradajky , uhorky a scedenú kukuricu. Kuracie prsia umyjeme, osušíme a nakrájame na rezančeky, ochutíme grilovacím korením a opečieme na panvici do zlatista. Opečené mäso položíme na pripravený šalát a polejeme dressingom.

Dressing:

Jogurt, smotanu, citrónovú šťavu, soľ, korenie spolu premiešame a nakoniec pridáme olivový olej.

Nutričné hodnoty:

Kalórie: 318, 75 kcal

Sacharidy: 2,5g  /  1,09%

Tuky: 19,25g  /  27,5 %

8. novembra 2012 sa uskutočnila 2. časť projektu, ktorá bola zrealizovaná formou ochutnávky jedál a nápojov a prednáškou na tému: Stravovanie osôb so zmeneným zdravotným stavom so zameraním sa na celiatikov.

13. novembra 2012 sa uskutočnila 3. časť projektu, ktorá bola zrealizovaná formou ochutnávky jedál a nápojov a prednáškou na tému: Stravovanie osôb so zmeneným zdravotným stavom so zameraním sa na diabetikov.